esenkadin haber teması
Ramazanda Kabızlık ve Reflü Şikayetleri

Ramazanda Kabızlık ve Reflü Şikayetleri

Ramazan ayında beslenme alışkanlıklarını sağlıklı biçimde planlayamayanlarda bazı şikayetler belirgin biçimde ortaya çıkıyor. Bu noktada reflü ve kabızlıkla mücadele başlıyor.

Reflüyü önlemek için neler yapılabilir?
 

Asitli ve kafeinli içeceklerden, yağlı yiyeceklerden uzak durun!
İftarda ve sahurda kola ve karbonatlı içecekler, kahve, koyu çay, yağlı, acılı baharatlı yiyeceklerden kaçının. Asitli içecekler ve bu tür besinler mide şikâyetlerinin artmasında önemli rol oynamakta, hazımsızlığa da neden olmaktadır.

Sık ve az beslenin

Ramazan ayında reflünün tetiklenmesinin en önemli nedeni sık sık az miktarlar yerine yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklı iftarı bir öğün şeklinde tüketmektir. Bunun önüne geçmek için iftardan 1-1,5 saat sonra bir ara öğün yaparak en azından sahur öğünüyle 3 öğün yapabilirsiniz.

Hızlı besin tüketiminden kaçının
 

İftarda, yemeğe hemen yüklenerek hızlı besin tüketmek de mideyi yoracağı için mümkün olduğunca besinler yavaş tüketilmeli ve iyi çiğnenmelidir..

Yemekten hemen sonra uzanmayın
 

Midenin içeriğini boşaltma süresi yaklaşık 2-3 saattir. Boş bir mideyle yatmak reflü olasılığını en aza indirir. Bu nedenle sahuru çok kısa bir sürede yapıp tekrar uyumak yerine sahuru en az 1 saate yayarak ve sonrasında minimum 30 dakika bekleyerek uyumakta fayda vardır.

Sigara kullanmayın
 

Sigara asit salgısını uyararak reflünün artışına yol açar.

Yatarken başınızı yüksekte tutun 

Bunun için yastık sayısını artırabilir veya yatağın baş kısmını yükseltebilirsiniz.

Dar kıyafetler giymeyin

Karın bölgesini sıkan kıyafetlerden, kemer kullanmaktan kaçının.

Ramazan ayında karşılaşılan bir diğer problem de ağırlıklı olarak beslenme düzeninin değişmesi, bağırsak tembelliği, metabolik hızın yavaşlaması, yetersiz sıvı alımı nedenleriyle karşımıza çıkan kabızlıktır. 

Kabızlık için neler yapılabilir?
 

Yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar tercih edilmelidir.

Bunun için tam buğday unlu ya da tam tahıllı ekmek tüketin.

Haftada 1-2 kez mercimek, kuru fasulye, nohut gibi kuru baklagillere yer verin.

Tok kalmanıza da yardımcı olan ve probiyotik içeriği bağırsak hareketlerini arttıran kefire mutlaka yer verin.

Vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak için su tüketiminizi arttırın ve günde 2-2,5 litre su tüketmeye çalışın. Bunu iftardan sahura kadar olan sürede zamana yayarak tüketmeye özen gösterin.

Asitli içecekler kola, gazoz, koyu çay ve kahve vitamin, mineral alımını engelleyerek bağırsak mukozasının kurumasına neden olur. Bu nedenle bu içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya özen gösterin.

Kuru meyveler yüksek lif içerikleriyle bağırsak hareketlerini arttırmayı sağlarlar. Kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüme yer verin veya bunları az şekerli hoşaf olarak tüketin.

İftarınızı 1-2 adet hurma ve su ile açmak hem gün içinde düşen kan şekerinizi yükseltecek hem de bağırsaklarını çalıştıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code